Nisbets Essentials Bar Blender 1.6Ltr - Drinks Juicers & Blenders
Availability: 16/06/2026
1.5kW. Capacity: 1.6Ltr
£126.53 ex VAT
Description
Whether you’re making classy cocktails or sweet smoothies, the Nisbets Essentials bar blender is a powerful and cost-effective option for pubs, clubs, juice bars and hotels.
With its powerful, long-life 1.5kW motor and extra strong 6-leaf stainless steel blade, the bar blender fits the bill for professional use. And thanks to the variable speed and pulse function, you can easily achieve the blending results you’re looking for. You can blend a wide variety of foods (as well as ice), making the Nisbets Essentials bar blender highly versatile. And once you’re all done, the blender is easy to clean too.
- Powerful long-life motor – designed for commercial use
- Suitable for crushing ice – great for cocktails
- Extra-strong 6-leaf stainless steel blending blade
- Variable speed and pulse control – blend with precision
- Safety system prevents blender running without jug in place
- Motor overheat protection
- Excellent heat dissipation design
Additional information
| Capacity | 1.6Ltr | 56¼oz |
|---|---|
| Dimensions | 313(H) x 485(W) x 362(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Speed | 11000-22000r/min |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 6.8kg |
| Brand | Nisbets Essentials |
| Sub Category | Blenders |
| Section | Bar Blenders & Smoothie Makers |
| Barcode (EAN) | 5050984751288 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 362 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 313 |
| Motor Speed | Variable |
| Capacity (ml) | 1.6 |
| Product Type | Bar Blenders |
| Width (mm) | 485 |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Weight | 14.60 kg |
Documents






