Availability: 7-10 days
Single Door. 1.5kW. Capacity: 28x 1/1GN or 108 Plated Meals
Original price was: £6,221.99.£5,073.73Current price is: £5,073.73. ex VAT
We are £77.26 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 27/05/26
Description
Perfect for holding and transporting hot food in optimum condition and catering on a large scale
- Capacity: 28 GN 1/1 x 65mm deep gastronorm containers, 108 10″ plated meals
- Four shelves and supports
- 2 x robust push/pull bars
- Durable all round bumpers
- Curly cable with plug park
- Fan assisted top mounted heating module
- Digital temperature control adjustable between 65°C and 95°C
- Four x 150mm heavy duty swivel castors, two braked
Additional information
| Dimensions | 1810(H) x 1070(W) x 760(D)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | Electric |
| Supplier Reference | BL100H1 |
| Temperature Range | 65°C to 95°C |
| Voltage | 220/240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 220kg |
| Brand | Victor |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Sub Category | Hotcupboards & Plate Warmers |
| Section | Banqueting Trolleys |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 760 |
| Door Location | Front |
| Power | Single Phase |
| Gastronorm Size | 1/1 GN full |
| Height (mm) | 1810 |
| Mobility | Castors |
| Product Type | Food Warmers |
| Wattage | 1.5kW |
| Width (mm) | 1070 |
| Operating Temperature Range | 65 °C to 95 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 3-4 weeks |

