Availability: 7-10 days
Single Door. 1.5kW. Capacity: 20x 1/1GN or 55 Plated Meals
Original price was: £5,049.99.£4,287.70Current price is: £4,287.70. ex VAT
We are £65.29 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 27/05/26
Description
Perfect for holding and transporting hot food in optimum condition and catering on a large scale
- Capacity: 20 GN1/1 x 65mm deep gastronorm containers, 55 10″ plated meals
- Four shelves and supports
- Robust push/pull bar
- Durable all round bumpers
- Curly cable with plug park
- Fan assisted top mounted heating module
- Digital temperature control adjustable between 65°C and 95°C
- Four x 150mm heavy duty swivel castors, two braked
Additional information
| Dimensions | 1240(H) x 855(W) x 790(D)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | Electric |
| Supplier Reference | BL50H1 |
| Temperature Range | 65°C to 95°C |
| Voltage | 220/240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 160kg |
| Brand | Victor |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Sub Category | Hotcupboards & Plate Warmers |
| Section | Banqueting Trolleys |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 790 |
| Door Location | Front |
| Power | Single Phase |
| Gastronorm Size | 1/1 GN full |
| Height (mm) | 1240 |
| Mobility | Castors |
| Product Type | Food Warmers |
| Wattage | 1.5kW |
| Width (mm) | 855 |
| Operating Temperature Range | 65 °C to 95 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 3-4 weeks |

