Home / Shop / Appliances / Cooking Appliances / Barbecues / Barbecue Utensils, Tools & Fuels / Dick Knives BBQ Tongs 400mm
Availability: Awaiting Stock
40cm
£28.79 Original price was: £28.79.£27.35Current price is: £27.35. ex VAT
We are £1.44 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 28/05/26
Out of stock
Description
These premium barbecue tongs from F.Dick help provide the perfect grilling experience. Giving you a secure grip, the tongs ensure you can easily turn BBQ foods such as meat, fish and vegetables from a safe distance. At 40cm, there’s plenty of length, and thanks to their incredibly durable construction, the Dick tongs are built to last.
- Secure grip for turning meat, fish, and vegetables
- Slightly pointed at the end – aids gripping small pieces of meat or vegetables
- Total length 40 cm
- Opens wide to hold even large grilled items
- Strong and simple closure mechanism. The tongs can be opened, closed, and locked with little force
Additional information
| Dimensions | 30(H) x 45(W) x 400(L)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturers Warranty | 10 Years |
| Product Weight | 290g |
| Brand | Dick |
| Sub Category | Utensils |
| Section | BBQ Utensils |
| Barcode (EAN) | 4009215195262 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 445 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Manufacturers EIRE Warranty | 10 Years |
| Height (mm) | 30 |
| Length | 400 |
| Product Type | Tongs |
| Width (mm) | 45 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.33 kg |
About Dick
The company we now know as Dick began life in 1778 and is known the world over as a manufacturer of premium quality products that include chef's knives, kitchen accessories and sharpening steels. Winners of countless awards for their products and services, their reputation for quality is matched only by their commitment to the customer. Consistent research and design innovations allow them to maintain a global presence in the food service industry, providing invaluable tools for exceptionally skilled people. Our coveted selection spans chefs knives, seafood utensils, knife sharpeners, knife sets and wallets, as well as some general kitchen essentials such as scissors and spatulas. The result is a range worthy of any kitchen and culinary ambition.
Related products
-
-
-
Sale!
200PACKFiesta Compostable Wooden Skewers 250mm (Pack of 200)
FiestaSKU: CD908Availability: 18/06/2026£3.69Original price was: £3.69.£2.84Current price is: £2.84. ex VAT -
Vogue Heavy Duty BBQ Tongs
VogueSKU: HP284Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£9.29Original price was: £9.29.£8.83Current price is: £8.83. ex VAT


