Home / Shop / Appliances / Cooking Appliances / BBQs / Crown Verity Gas Barbecue 4 Burners CVMCB30
Crown Verity Gas Barbecue 4 Burners CVMCB30 - BBQs
SKU: GH570 Category: BBQs Tags: Barbecues, BBQs, Crown Verity Barbecues, Gas barbecues, Need description optimisation
18.9kW. Cooking area: 710x533mm
£3,283.00 ex VAT
Availability: 3-5 days
We are £49.99 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 13/05/26
Description
High quality barbecue constructed from stainless steel. Burners have independent controls. Removable pans catch any dripping fat and grease, helping to eliminate any flare ups. Wheel-mounted for mobility and including two lockable castors for safety. Note- propane bottle not included.
- Stainless steel construction
- Rapid heat up time (6 minutes)
- Heavy duty, cool touch handle
- 10 years warranty on stainless steel burners and cooking grates
- Max product output: up to 210 burgers per hour
- Removable drip trays
- Independent burner controls
- Large grill area
Additional information
| Dimensions | 915(H) x 965(W) x 711(D)mm |
|---|---|
| Item Area | 710(W) x 533(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Power Output | 64,500 Btu/Hr |
| Supplier Reference | CVMCB30 |
| Temperature Range | Max +425°C |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 79.4kg |
| Brand | Crown Verity |
| Sub Category | Cooking Equipment |
| Section | Barbecues |
| Barcode (EAN) | 5050984361388 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| No Of Gas Burners | 4 |
| Product Depth | 711 |
| Power | Propane Gas |
| Height (mm) | 915 |
| Mobility | Wheels |
| Product Type | Barbecues |
| Undershelf | Yes |
| Wattage | 64500Btu/hr |
| Width (mm) | 965 |
| Operating Temperature Range | 425 °C |
| Gas Supply | Y |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
Documents
Related products
-
-
Crown Verity Gas Barbecue 10 Burners CVMCB72
Crown VeritySKU: GH574Availability: Call for delivery£6,117.83 ex VAT -
Big K Restaurant Grade Briquettes Charcoal 10kg
Big KSKU: CM827Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£38.49Original price was: £38.49.£36.57Current price is: £36.57. ex VAT -
Bertha Asado Barbecue Grill Small British Racing Green
BerthaSKU: JM940Availability: 2-3 days£979.99Original price was: £979.99.£835.27Current price is: £835.27. ex VAT
