Home / Shop / Appliances / Cooking Appliances / Barbecues / Cinders Propane Gas Barbecue Slimfold TG160 – 1,000 Burgers Per Day Capacity
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
Power: 20kW. 2 grill surfaces: 800(L) x 457(W)mm
£2,120.99 Original price was: £2,120.99.£1,644.94Current price is: £1,644.94. ex VAT
We are £25.05 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 28/05/26
In stock
Description
High quality, easy to use and portable propane barbecue with independent twin grills, ideal for outdoor catering occasions. Lightweight for easy transportation.
- High output folding barbecue ideal for the outdoor caterer on the go
- Easy low maintenance
- Internally self-cleaning using reflected heat to avoid time-consuming cleaning
- Cooking heat reached in less than 5 minutes
- Get up to 12 hours of full heat from one 19 kg propane cylinder (not supplied)
- High pressure burner unaffected by wind
- No assembly needed, hose and regulator fitted (input pressure: 14.5 psi / 1.0 bar)
- Griddle plate sold separately – AE020
- Folds to 190(H) x 2080(W) x 660(D)mm for easy transportation and storage
- Can be stored vertically (on end) to maximise your storage space
- Twin grills with individual controls for added flexibility
-
Warranty: 1 Year Parts & Labour
| Technical Specifications | |
|---|---|
| Portable Dimensions | 82” (2080mm) x 26” (660mm) x 7.5” (190mm) |
| Working Dimensions | 67.5” (1715mm) x 26” (660mm) x 31.25” (794mm) |
| Twin Independent Grill Areas | 31.5” (800mm) x 18” (457mm) |
| Total Grill Area | 1135 sq ins (7312 sq cms) |
| Weight | 47Kgs |
| Total Heat Input | 68,000 Btu/Hr (20kW) |
| Total Propane Consumption | 3.2 lbs (1.45Kgs) per hour |
| Recommended Gas Supply | 19Kg Propane Bottle (12 hours at full rate) |
| Input Pressure | 14.5 p.s.i. (1.0bar) Regulator supplied |
Additional information
| Pack Size Qty | 1 |
|---|---|
| Brand | Cinders |
| Weight | 47 kg |
Documents
About Cinders
Related products
-
Sale!
96PACK -
Big K Lumpwood Charcoal 10kg
Big KSKU: CM826Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£18.19Original price was: £18.19.£17.28Current price is: £17.28. ex VAT -
Cinders BBQ Universal Grill ref FG1
CindersSKU: AE020Availability: 3-5 days£389.99Original price was: £389.99.£378.29Current price is: £378.29. ex VAT -
Lifestyle Cuba Gas Grill BBQ LFS687
LifestyleSKU: CS403Availability: 2-3 weeks£287.99Original price was: £287.99.£239.58Current price is: £239.58. ex VAT







