Home / Shop / Appliances / Cooking Appliances / Barbecues / Crown Verity Gas Barbecue 6 Burners CVMCB48
Crown Verity Gas Barbecue 6 Burners CVMCB48 - Barbecues
Availability: 6-8 weeks
SKU: GH572
Category: Barbecues
Tags: Barbecues, BBQs, Crown Verity Barbecues, Gas barbecues, Need description optimisation
29kW. Cooking area: 1168x533mm
£4,297.55 ex VAT
We are £65.44 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 28/05/26
Description
Premium quality commercial barbecue grill, made from stainless steel. Features include independently controlled burners, removable pans to catch dripping fat, and lockable castors for safe mobility. Propane bottle not included.
- Stainless steel construction
- Rapid heat up time (6 minutes)
- Heavy duty, cool touch handle
- 10 years warranty on stainless steel burners and cooking grates
- Max product output: up to 367 burgers per hour
- Removable drip trays
- Independent burner controls
- Large grill area
Additional information
| Dimensions | 915(H) x 1422(W) x 711(D)mm |
|---|---|
| Item Area | 1,168(W) x 533(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Power Output | 99,000 Btu/Hr |
| Supplier Reference | CVMCB48 |
| Temperature Range | Max +425°C |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 114kg |
| Brand | Crown Verity |
| Sub Category | Cooking Equipment |
| Section | Barbecues |
| Barcode (EAN) | 5050984361401 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| No Of Gas Burners | 6 |
| Product Depth | 711 |
| Power | Propane Gas |
| Height (mm) | 915 |
| Mobility | Wheels |
| Product Type | Barbecues |
| Undershelf | Yes |
| Wattage | 99000Btu/hr |
| Width (mm) | 1422 |
| Operating Temperature Range | 425 °C |
| Gas Supply | Y |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
Documents
Related products
-
Buffalo 6 Burner Combi BBQ Grill and Griddle
BuffaloSKU: CP240Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£706.99Original price was: £706.99.£557.50Current price is: £557.50. ex VAT -
-
-
Cinders BBQ Universal Grill ref FG1
CindersSKU: AE020Availability: 3-5 days£389.99Original price was: £389.99.£378.29Current price is: £378.29. ex VAT
