Fagor EERM Series Back Bar Cooler 2 Door Black EERM-2 - Bar Fridges
228W. Net capacity: 225Ltr
£1,474.99 Original price was: £1,474.99.£1,174.11Current price is: £1,174.11. ex VAT
Availability: 2-3 days
Description
The Fagor EERM-2 double door back bar cooler is a great choice for stylishly displaying and storing bottled and canned drinks. With its stylish black exterior, energy-saving LED lighting and storage over four adjustable shelves, the cooler makes it easy to showcase your drinks, whether it’s installed in a hotel, pub or club.
The strong double-glazed glass door includes an easy-grab handle for effortless access. It’s lockable too, helping to secure your stock during quieter hours.
Control is via a simple front-mounted digital panel, which not only makes everyday operation effortless, it also has an always-on display, so you’ll always know the internal temperature of the cooler.
- Stylish black covered galvanised steel finish
- Double glazed doors with anti-mist protection
- Locks as standard
- Fitted with 2 plastic grid shelves per door
Additional information
| Dimensions | 900(H) x 925(W) x 565(D)mm |
|---|---|
| Material | Galvanised Steel |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 80kg |
| Brand | Fagor |
| Main Category | Display Refrigeration |
| Sub Category | Beer Fridges |
| Section | All Beer Fridges |
| Barcode (EAN) | 8445206357817 |
| Product Family | Refrigeration |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 565 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years Parts Only |
| Energy Rating | G |
| Fridge Door Type | Hinged |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 900 |
| Number Of Seats | 4 |
| Product Type | Beer Fridges |
| Wattage | 0.228 |
| Width (mm) | 925 |
| 24hr Energy Consumption | 3.22kWh/24hr |
| Annual Energy Consumption | 1175kWh/annum |
| Climate Class | 3 |
| Eco-Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Index | 91.54 |
| Environment Usage | This appliance is intended for use in ambient temperatures up to 25°C |
| Model Number | EERM-2 |
| Net Volume | 225Ltr |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
| Intended Use | Commercial |
Related products
-
Gamko Bottle Cooler – Double Hinged Door 275 Ltr Black
GamkoSKU: CE554Availability: 5-6 weeks£2,322.99Original price was: £2,322.99.£1,969.99Current price is: £1,969.99. ex VAT -
Infrico Upright Back Bar Cooler with Hinged Door in Black and Steel ZXS10
InfricoSKU: CC608Availability: 3-5 days£1,696.99Original price was: £1,696.99.£1,452.87Current price is: £1,452.87. ex VAT -
Polar Display Fridge 400 Ltr
PolarSKU: CD087Availability: 48 Hours£939.99Original price was: £939.99.£860.10Current price is: £860.10. ex VAT -
