Fagor EERM Series Back Bar Cooler 3 Door Stainless Steel EERM-3 SS - Bar Fridges
285W. Net capacity: 315Ltr
£2,019.99 Original price was: £2,019.99.£1,572.05Current price is: £1,572.05. ex VAT
Availability: 2-3 days
Description
The Fagor EERM-3 SS three door back bar cooler is a great choice for stylishly displaying and storing bottled and canned drinks. With its strong stainless steel exterior, energy-saving LED lighting and storage over six adjustable shelves, the cooler makes it easy to showcase your drinks, whether it’s installed in a hotel, pub or club.
The strong double-glazed glass door includes an easy-grab handle for effortless access. It’s lockable too, helping to secure your stock during quieter hours.
Control is via a simple front-mounted digital panel, which not only makes everyday operation effortless, it also has an always-on display, so you’ll always know the internal temperature of the cooler.
- Stylish stainless steel finish
- Double glazed doors with anti-mist protection
- Locks as standard
- Fitted with 2 plastic grid shelves per door
Additional information
| Dimensions | 900(H) x 1375(W) x 565(D)mm |
|---|---|
| Material | Galvanised Steel |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 110kg |
| Brand | Fagor |
| Main Category | Display Refrigeration |
| Sub Category | Beer Fridges |
| Section | All Beer Fridges |
| Barcode (EAN) | 8445206235481 |
| Product Family | Refrigeration |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 565 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years Parts Only |
| Energy Rating | G |
| Fridge Door Type | Hinged |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 900 |
| Number Of Seats | 6 |
| Product Type | Beer Fridges |
| Wattage | 0.285 |
| Width (mm) | 1375 |
| 24hr Energy Consumption | 4.04kWh/24hr |
| Annual Energy Consumption | 1475kWh/annum |
| Climate Class | 3 |
| Eco-Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Index | 98.91 |
| Environment Usage | This appliance is intended for use in ambient temperatures up to 25°C |
| Model Number | EERM-3 SS |
| Net Volume | 315Ltr |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 5-6 weeks |
| Intended Use | Commercial |
Related products
-
Gamko Bottle Cooler – Single Hinged Door 150 Ltr Black
GamkoSKU: CE550Availability: 7-10 days£1,433.99Original price was: £1,433.99.£1,133.73Current price is: £1,133.73. ex VAT -
Gamko Bottle Cooler – Double Sliding Door 275 Ltr
GamkoSKU: CE555Availability: 5-6 weeks£2,574.99Original price was: £2,574.99.£2,069.48Current price is: £2,069.48. ex VAT -
-
Gamko Bottle Cooler – Triple Sliding Door 315 Ltr
GamkoSKU: CE557Availability: 5-6 weeks£2,827.99Original price was: £2,827.99.£2,128.58Current price is: £2,128.58. ex VAT
