225W. Height: 900mm. Black
£1,585.99 Original price was: £1,585.99.£1,172.14Current price is: £1,172.14. ex VAT
Availability: 5-6 weeks
Description
The IMC Mistral M60 back bar cooler is an excellent choice for busy restaurants, bars, pubs and clubs which need an efficient and reliable front of house drinks fridge. Expertly designed, the fridge uses effective fan assisted cooling and double glazed hinged doors to keep the contents at the perfect serving temperature – even during your busiest services. For further efficiency, the fridge also features energy-saving LED lighting, which also helps to showcase your range of bottled beers, ciders and soft drinks. And once service is over, the contents can be securely stored, thanks to the handy lockable doors. Easy to use, clean and maintain.
- Stylish, flexible storage for up to 120 bottles
- Single solid lockable door for enhanced security
- UK 3 pin plug allows users to simply plug in and switch on
- Easy to remove and replace magnetic gaskets to facilitate cleaning
- Electronic temperature controller and auto defrost for perfectly-chilled drinks.
- Energy-efficient forced air cooling for rapid temperature pull down
- Sleek stainless steel interior to enhance display
Additional information
| Capacity | 214Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 900(H) x 600(W) x 500(D)mm |
| Internal Dimensions | 755(H) x 826(W) x 377(D)mm |
| Insulation Thickness | 35mm |
| Refrigerant Type | R290 / GWP 3 |
| Temperature Range | 2°C to 6°C |
| Voltage | 240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 73kg |
| Brand | IMC |
| Main Category | Display Refrigeration |
| Sub Category | Beer Fridges |
| Section | All Beer Fridges |
| Barcode (EAN) | 5056105198260 |
| Product Family | Refrigeration |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Cooling Type | Forced Air |
| Product Depth | 500 |
| Door Location | Front |
| Energy Rating | D |
| Feat Type | Feet |
| Fridge Capacity | 214 |
| Number Of Fridge Doors | Double |
| Fridge Door Type | Hinged |
| Fridge Finish | Stainless Steel |
| Cooling Type | Bar Fridge |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 900 |
| Light Type | LED |
| Mobility | Feet |
| Noise Level (dB) | 65 |
| Number Of Seats | 4 |
| Capacity (ml) | 214 |
| Range Name | Mistral |
| Product Type | Beer Fridges |
| Wattage | 225W |
| Width (mm) | 600 |
| 24hr Energy Consumption | 2.18kWh/24hr |
| Annual Energy Consumption | 796kWh/annum |
| Bottle Capacity (ml) | 330ml |
| Climate Class | N - This appliance is intended to be used at an ambient temperature between + 16°C - + 32°C |
| Eco-Friendly | No |
| Model Number | F77/150/B |
| Net Volume | 133Ltr |
| Operating Temperature Range | 2 °C to 6 °C |
| Delivery To Ireland | 5-6 weeks |
| Intended Use | Commercial |
About IMC
Related products
-
-
Infrico Upright Back Bar Cooler with Hinged Doors in Black ZX20
InfricoSKU: CC607Availability: 2-3 weeks£2,221.99Original price was: £2,221.99.£1,890.21Current price is: £1,890.21. ex VAT -
Gamko Bottle Cooler – Triple Hinged Door 315 Ltr Black
GamkoSKU: CE556Availability: 5-6 weeks£2,574.99Original price was: £2,574.99.£1,950.29Current price is: £1,950.29. ex VAT -
Infrico Upright Back Bar Cooler with Hinged Door in Black and Steel ZXS10
InfricoSKU: CC608Availability: 3-5 days£1,696.99Original price was: £1,696.99.£1,452.87Current price is: £1,452.87. ex VAT




