232W. Height: 850mm. Black
£2,080.99 Original price was: £2,080.99.£1,575.99Current price is: £1,575.99. ex VAT
Availability: 5-6 weeks
Description
With its reduced 850mm height and stylish, compact design, the IMC Mistral M90 double door back bar cooler is a superb choice for busy bars and restaurants with limited space. Despite the compact size, this premium display fridge features an impressive capacity. In fact, there’s plenty of space for up to 117 traditional 330ml bottles behind the lockable doors, meaning you can attractively showcase a wide selection of beers, ciders and soft drinks. The digital controls and sleek stainless steel interior ensure the fridge is easy to use and clean. And thanks to the effective double glazing and energy-saving LED lighting, it won’t cost the earth to run either.
- Stylish, flexible storage for up to 117 bottles
- Single solid lockable door for enhanced security
- UK 3 pin plug allows users to simply plug in and switch on
- Easy to remove and replace magnetic gaskets to facilitate cleaning
- Reduced 850mm height for flexible installation
- Electronic temperature controller and auto defrost for perfectly-chilled drinks.
- Energy-efficient forced air cooling for rapid temperature pull down
- Sleek stainless steel interior to enhance display
Additional information
| Capacity | 185Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 850(H) x 900(W) x 500(D)mm |
| Internal Dimensions | 705(H) x 826(W) x 377(D)mm |
| Insulation Thickness | 35mm |
| Material | Stainless Steel |
| Refrigerant Type | R290 / GWP 3 |
| Temperature Range | 2°C to 6°C |
| Voltage | 240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 70kg |
| Brand | IMC |
| Main Category | Display Refrigeration |
| Sub Category | Beer Fridges |
| Section | All Beer Fridges |
| Barcode (EAN) | 5056105198369 |
| Product Family | Refrigeration |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Cooling Type | Forced Air |
| Product Depth | 500 |
| Door Location | Front |
| Energy Rating | C |
| Feat Type | Feet |
| Finish Type | Painted |
| Fridge Capacity | 185 |
| Number Of Fridge Doors | Double |
| Fridge Door Type | Hinged |
| Fridge Finish | Stainless Steel |
| Cooling Type | Bar Fridge |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 850 |
| Light Type | LED |
| Mobility | Feet |
| Noise Level (dB) | 65 |
| Number Of Seats | 4 |
| Capacity (ml) | 185 |
| Range Name | Mistral |
| Product Type | Beer Fridges |
| Wattage | 232W |
| Width (mm) | 900 |
| 24hr Energy Consumption | 1.76kWh/24hr |
| Annual Energy Consumption | 641kWh/annum |
| Bottle Capacity (ml) | 330ml |
| Climate Class | N - This appliance is intended to be used at an ambient temperature between + 16°C - + 32°C |
| Eco-Friendly | No |
| Model Number | F77/251/B |
| Net Volume | 185Ltr |
| Operating Temperature Range | 2 °C to 6 °C |
| Delivery To Ireland | 8-10 weeks |
| Intended Use | Commercial |
About IMC
Related products
-
-
Infrico Upright Back Bar Cooler with Hinged Doors in Black ZX20
InfricoSKU: CC607Availability: 2-3 weeks£2,221.99Original price was: £2,221.99.£1,890.21Current price is: £1,890.21. ex VAT -
Gamko Bottle Cooler – Double Hinged Door 275 Ltr Stainless Steel
GamkoSKU: CE560Availability: 5-6 weeks£2,827.99Original price was: £2,827.99.£2,108.88Current price is: £2,108.88. ex VAT -




