232W. Height: 900mm. Black
£2,080.99 Original price was: £2,080.99.£1,674.49Current price is: £1,674.49. ex VAT
Availability: 2-3 days
Description
Designed and manufactured to the highest specification, the stylish Mistral M90 bottle cooler is ideal for commercial bars, delivering optimum performance, long-term reliability and low operating costs.
The M90 provides easy storage of up to 117 (330ml) bottles. The polished stainless steel interior enhances display, whilst the stainless steel exterior cabinet blends perfectly into any bar setting.
Its electronic temperature controller, supported by an auto defrost function, provides precise monitoring, ensuring drinks are kept at perfect serving temperature. In addition, an energy-efficient forced air cooling system delivers rapid temperature pull down to keep pace with demand in the busiest of bars.
Constructed from robust stainless steel, the M90 has two double-glazed doors which are lockable as standard. Magnetic gaskets, which are easy to remove and replace, facilitate cleaning.
- Stylish, flexible storage for up to 195 bottles
- Single solid lockable door for enhanced security
- UK 3 pin plug allows users to simply plug in and switch on
- Easy to remove and replace magnetic gaskets to facilitate cleaning
- Reduced 850mm height for flexible installation
- Electronic temperature controller and auto defrost for perfectly-chilled drinks.
- Energy-efficient forced air cooling for rapid temperature pull down
- Sleek stainless steel interior to enhance display
Additional information
| Capacity | 185Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 900(H) x 900(W) x 500(D)mm |
| Internal Dimensions | 705(H) x 826(W) x 377(D)mm |
| Insulation Thickness | 35mm |
| Material | Stainless Steel |
| Refrigerant Type | R290 / GWP 3 |
| Temperature Range | 2°C to 6°C |
| Voltage | 240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 70kg |
| Brand | IMC |
| Main Category | Display Refrigeration |
| Sub Category | Beer Fridges |
| Section | All Beer Fridges |
| Barcode (EAN) | 5056105198406 |
| Product Family | Refrigeration |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Cooling Type | Forced Air |
| Product Depth | 500 |
| Door Location | Front |
| Energy Rating | C |
| Feat Type | Feet |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Fridge Capacity | 185 |
| Number Of Fridge Doors | Double |
| Fridge Door Type | Hinged |
| Fridge Finish | Stainless Steel |
| Cooling Type | Bar Fridge |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 900 |
| Light Type | LED |
| Mobility | Feet |
| Noise Level (dB) | 65 |
| Number Of Seats | 4 |
| Capacity (ml) | 185 |
| Range Name | Mistral |
| Product Type | Beer Fridges |
| Wattage | 232W |
| Width (mm) | 900 |
| 24hr Energy Consumption | 1.76kWh/24hr |
| Annual Energy Consumption | 640kWh/annum |
| Bottle Capacity (ml) | 330ml |
| Climate Class | N - This appliance is intended to be used at an ambient temperature between + 16°C - + 32°C |
| Eco-Friendly | No |
| Model Number | F77/250/B |
| Net Volume | 214Ltr |
| Operating Temperature Range | 2 °C to 6 °C |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
| Intended Use | Commercial |
About IMC
Related products
-
-
Gamko Bottle Cooler – Double Hinged Door 250 Ltr Black
GamkoSKU: CE553Availability: 7-10 days£1,857.99Original price was: £1,857.99.£1,452.87Current price is: £1,452.87. ex VAT -
Infrico Upright Back Bar Cooler with Hinged Doors in Black and Steel ZXS20
InfricoSKU: CC609Availability: 8-10 weeks£2,282.99Original price was: £2,282.99.£2,009.39Current price is: £2,009.39. ex VAT -
Gamko Bottle Cooler – Single Hinged Door 150 Ltr Black
GamkoSKU: CE550Availability: 7-10 days£1,433.99Original price was: £1,433.99.£1,133.73Current price is: £1,133.73. ex VAT




