Nisbets Essentials Single Door Back Bar Cooler 98Ltr - Bar Fridges
95W. Capacity: 98Ltr
£251.99 Original price was: £251.99.£244.43Current price is: £244.43. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
Simple. Stylish. Essential. The 98Ltr Nisbets Essentials back bar cooler is a highly effective solution for keeping your canned and bottled drinks perfectly stored, ready for service. With its 4 adjustable shelves and reversible door, the cooler makes it easy to store and access drinks – a great choice for low demand bars or even the home.
Thanks to the energy-saving LED lighting, you’ll always be able to see the contents, even when ambient lighting is low. Plus, fan-assisted cooling and effective insulation ensures the Nisbets Essentials back bar cooler is able to maintain consistent temperatures, all whilst keeping running costs down. It’s easy to clean too, due to the cooler’s simple, yet attractive design.
- Generous 90Ltr capacity
- Fan assisted cooling ensures consistent cavity temperature
- 4 sturdy coated wire shelves
- Automatic defrost helps maintain cooler efficiency and performance
- Self-closing door keeps running costs down
- Mechanical controller
- 40mm insulation thickness
Additional information
| Capacity | 90Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 827(H) x 470(W) x 493(D)mm |
| Refrigerant Type | R600a / GWP 3 |
| Temperature Range | 1°C to 9°C |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Product Weight | 28kg |
| Brand | Nisbets Essentials |
| Main Category | Display Refrigeration |
| Sub Category | Beer Fridges |
| Section | All Beer Fridges |
| Barcode (EAN) | 5050984795770 |
| Product Family | Refrigeration |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Cooling Type | Fan Assist |
| Product Depth | 493 |
| Energy Rating | C |
| Feat Type | Feet |
| Power | Single Phase |
| Height (mm) | 827 |
| Product Tags | DB303 |
| Number Of Seats | 4 |
| Capacity (ml) | 90 |
| Product Type | Beer Fridges |
| Wattage | 95 |
| Width (mm) | 470 |
| 24hr Energy Consumption | 0.69kWh/24hr |
| Annual Energy Consumption | 252kWh/annum |
| Eco-Friendly | No |
| Energy Efficiency Index | 25.7 |
| Net Volume | 98Ltr |
| Operating Temperature Range | 1 °C to 9 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Intended Use | Commercial |
Documents
Related products
-
Gamko Bottle Cooler – Double Hinged Door 250 Ltr Black
GamkoSKU: CE553Availability: 7-10 days£1,857.99Original price was: £1,857.99.£1,452.87Current price is: £1,452.87. ex VAT -
Infrico Upright Back Bar Cooler with Hinged Door in Black ZX10
InfricoSKU: CC606Availability: 2-3 weeks£1,635.99Original price was: £1,635.99.£1,402.63Current price is: £1,402.63. ex VAT -
Polar Multideck Display Fridge 220 Ltr
PolarSKU: CD239Availability: 24/10/2025£1,659.99Original price was: £1,659.99.£1,560.40Current price is: £1,560.40. ex VAT -
Gamko Bottle Cooler – Double Sliding Door 250 Ltr
GamkoSKU: CE552Availability: 2-3 weeks£1,746.99Original price was: £1,746.99.£1,472.57Current price is: £1,472.57. ex VAT





