Home / Shop / Appliances / Fridges & Freezers / Beer Fridges & Bottle Coolers / Polar G-Series 900mm Single Solid Door Back Bar Cooler in Black 138Ltr
SKU: GL015
Categories: Bar Fridges, Beer Fridges & Bottle Coolers
Tags: Bar coolers, Bar Fridges, Beer coolers, Beer fridges, Bottle coolers, Category required, Commercial bar fridges, Need description optimisation
Height: 900mm. 180W. Hinged solid door
£544.99 Original price was: £544.99.£339.49Current price is: £339.49. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £10.50 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 11/05/26
In stock
Description
Keeping your best sellers chilled and ready to serve, these back bar coolers feature integral temperature controller and automatic defrost functions. Door options of hinged or sliding to allow for different space options or preferences. 2 heights available.
- Energy-saving LED interior lighting for easy identification of contents
- Optional wine shelf available (sold separately)
- Lockable for added stock security
- Solid door – perfect for back bar areas
- Auto-close solid door to reduce running costs and improve energy efficiency (non-reversible)
- Ambient temperature range: 5°C to 38°C
- Strong, easy-clean painted steel exterior
- Rear rollers enable easy positioning for simpler cleaning and installation
- 2 strong adjustable shelves
Additional information
| Capacity | 108 x 330ml bottles |
|---|---|
| Dimensions | 900(H) x 600(W) x 520(D)mm |
| Insulation Thickness | 40mm |
| Material | Steel |
| Power Type | 180W. 1.3A |
| Refrigerant Type | R600a / GWP 3 |
| Temperature Range | 2°C to 8°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 48kg |
| Brand | Polar |
| Main Category | Display Refrigeration |
| Sub Category | Beer Fridges |
| Section | All Beer Fridges |
| Barcode (EAN) | 5050984641107 |
| Product Family | Refrigeration |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Cooling Type | Fan Assist |
| Product Depth | 520 |
| Door Location | Front |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years |
| Energy Rating | A |
| Feat Type | Feet |
| Fridge Capacity | 138 |
| Number Of Fridge Doors | Single |
| Fridge Door Type | Hinged |
| Fridge Finish | Black |
| Cooling Type | Bar Fridge |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 900 |
| Light Type | LED |
| Fitting Type | Undercounter |
| Mobility | Feet |
| Number Of Seats | 2 |
| Capacity (ml) | 138 |
| Range Name | G Series |
| Suitable For | Bars |
| Product Type | Beer Fridges |
| Wattage | 180 |
| Width (mm) | 600 |
| 24hr Energy Consumption | 1kWh/24hr |
| Annual Energy Consumption | 425kWh/annum |
| Bottle Capacity (ml) | 108 x 330ml |
| Climate Class | 4 |
| Energy Efficiency Index | 20 |
| Environment Usage | This appliance is intended for use in ambient temperatures up to 30°C |
| Model Number | GL015 |
| Net Volume | 128Ltr |
| Operating Temperature Range | 2 °C to 8 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 48 hours |
| Intended Use | Commercial |
Documents
- Download Product Information Sheet
- Download Polar G-Series 900mm Single Solid Door Back Bar Cooler in Black 138Ltr Exploded Diagram
- Download Polar G-Series 900mm Single Solid Door Back Bar Cooler in Black 138Ltr Spec Sheet
- Download Polar G-Series 900mm Single Solid Door Back Bar Cooler in Black 138Ltr User Manual
About Polar
With over 225,000 units sold worldwide, Polar refrigeration has rapidly become a renowned and trusted brand for professional caterers and commercial venues everywhere. They have a complete range of innovative solutions for front and back of house food storage, including Polar fridges, Polar ice makers, blast chillers and chest freezers. Preparation and display machines including counters, prep stations, wine chillers and multideck displays are also available.
Related products
-
-
Gamko Bottle Cooler – Double Hinged Door 275 Ltr Black
GamkoSKU: CE554Availability: 5-6 weeks£2,322.99Original price was: £2,322.99.£1,969.99Current price is: £1,969.99. ex VAT -
Gamko Bottle Cooler – Double Sliding Door 275 Ltr
GamkoSKU: CE555Availability: 5-6 weeks£2,574.99Original price was: £2,574.99.£2,069.48Current price is: £2,069.48. ex VAT -
Polar Display Fridge 400 Ltr
PolarSKU: CD087Availability: 48 Hours£939.99Original price was: £939.99.£860.10Current price is: £860.10. ex VAT








