Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
220W. Detachable shaft: 165mm (6.4″).
Original price was: £249.99.£193.99Current price is: £193.99. ex VAT
We are £6.00 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 31/05/26
In stock
Description
All stainless steel. Knife, bell, disc and tube. Delivered with patentented AEROMIX tool
- Patented Aeromix tool produces light and airy emulsions that hold their shape
- Extendable coiled power cord for easier handling and storage
- Tube and tools can be easily detached for easy cleaning
- Supplied with wall storage rack for blender and tools
- Ultra-quiet design – perfect for open kitchens
- Advanced bell design provides improved blending performance
- 100% easy-clean stainless steel tube, bell, motor unit and tools
- Accurate and ergonomic variable speed control
- 1500-14,000rpm
Additional information
| Dimensions | 61(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 1.4kg |
| Brand | Robot Coupe |
| Sub Category | Blenders |
| Section | Stick Blenders |
| Barcode (EAN) | 3700231434901 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Grey |
| Secondary Colour | Grey |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Power | Plug |
| Product Type | Stick Blenders |
| Width (mm) | 61 |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 1.56 kg |
Documents





