Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Cake Decorating / PME Food Safe Acetate 5 Meter Roll 200mm
Length: 5 metres. Width: 200mm
£7.39 Original price was: £7.39.£6.36Current price is: £6.36. ex VAT
Availability: Discontinued
We are £0.33 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 01/05/26
Out of stock
Description
The 200mm wide PME food safe acetate roll is a superb multi-purpose roll for preserving chocolate and cake decorations, as well as a large variety of desserts. Easy to use, the roll provides clear visibility of the contents which doesn’t affect the appearance or quality of whatever is wrapped inside. Make your handmade cakes stand out with this high quality 5 metre roll.
- High quality food grade plastic
- Non toxic, easy peel and safe to use
Additional information
| Dimensions | 240(H) x 55(W)mm |
|---|---|
| Material | PET |
| Supplier Reference | AT08 |
| Product Weight | 235g |
| Brand | PME |
| Main Category | Pastry & Baking Supplies |
| Sub Category | Cake Decorating |
| Section | Cake Decorating Supplies |
| Barcode (EAN) | 5060543485943 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Clear |
| Secondary Colour | Clear |
| Product Depth | 55 |
| Height (mm) | 240 |
| Product Type | Acetate Rolls |
| Width (mm) | 55 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 0.06 kg |
About PME
Knightsbridge PME is a leader in the market for sugarcraft and baking tools and is considered to be one of the world's leading manufacturers within this industry. Based in London, they are specialists in providing high quality, in demand tools to help professional bakers and sugarcraft experts finish their tasks and dishes to the highest possible standard. After merging with Knightsbridge Bakeware centre in 1999, PME Sugarcraft (now Knightsbridge PME) have become globally recognised and can be found in professional baking equipment collections across the world. In our range find everything from intricate modelling tools to large piping nozzles.
Related products
-
Sale!
5PACKPME Icing Nails Flower (5 Pack)
PMESKU: HZ056Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£4.39Original price was: £4.39.£4.17Current price is: £4.17. ex VAT -
De Buyer Sweet Maker Coating System 400mm
De BuyerSKU: HZ123Availability: 3-4 weeks£762.99Original price was: £762.99.£751.55Current price is: £751.55. ex VAT -
Nescafe Gold Blend Coffee
NescafeSKU: GC599Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£47.49Original price was: £47.49.£45.12Current price is: £45.12. ex VAT -
PME Side Scrapers Patterned Acrylic Extra Wide Stripes 255mm
PMESKU: HZ051Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£8.69Original price was: £8.69.£8.26Current price is: £8.26. ex VAT








