Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
280(Ø)mm. 1.8Ltr. Aluminium. Induction compatible. Non-stick
Original price was: £45.49.£43.22Current price is: £43.22. ex VAT
In stock
Description
Lighter than iron but just as strong, this 2.5-litre cast aluminium shallow casserole dish from MasterClass makes cooking a dream as it enhances heat conduction so your meals cook quicker and more evenly. It also boasts two layers of MasterClass’ premium non-stick and scratch-proof coating, so there will be fewer of those annoying bits stuck to the bottom of the pan.
This cast aluminium casserole dish is suitable for both hob and oven use, so there’s no need to swap dishes halfway through and double on the washing up. It’s easy to clean too, simply rinse and pop in the dishwasher for a sparkling clean finish every time. You can also say goodbye to dry meals lacking moisture, as the self-basting lid keeps all those delicious juices in.
- Easy to clean, the pot is non-stick and dishwasher safe
- Lightweight and durable shallow cast aluminium casserole dish in black
- Oven safe to 200°C (392°F) and suitable for all stovetops, including induction
- Side handles and knob for easy handling, even with oven gloves
- Self-basting lid included for extra-succulent results
Additional information
| Capacity | 2500 Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 138(H) x 330(W)mm |
| Material | Aluminium |
| Product Weight | 1.102kg |
| Brand | Master Class |
| Main Category | Cookware |
| Sub Category | Pots and Pans |
| Section | Casserole and Stew Pans |
| Barcode (EAN) | 5057982093440 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 250 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 138 |
| Induction | Induction Ready |
| Non Stick | Yes |
| Ovenproof | Yes |
| Capacity (ml) | 2500 |
| Product Type | Casserole Pans |
| Width (mm) | 330 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 1.52 kg |

