Churchill Bamboo Ceramic Spinwash Alpine Footed Plates 157mm (12 Pack) - Churchill Super Vitrified - Super Vitrified Bamboo
157(Ø)mm / 10 1/4″. Pack Quantity: 12
Original price was: £167.99.£126.09Current price is: £126.09. ex VAT
Only £10.51 per unit
Availability: 2 days
Description
Create a green tabletop with these footed plates from Churchill’s Bamboo Alpine collection. Inspired by the flowing, natural form of bamboo, the ceramic plates are finished in an earthy green shade and feature a striking spinwash border effect and linear bamboo embossment.
Made in Churchill’s super vitrified body, the 157mm footed plates boast exceptionally durability, making them ideal for use in a restaurant or hospitality environment. They are also microwave and dishwasher safe, allowing for easy heating and cleaning.
- Made in Churchill’s super vitrified body
- Modern and delicate embossment
- Hand-applied colour for a unique look
- Microwave and dishwasher safe
Additional information
| Pack Size Qty | 12 |
|---|---|
| Dimensions | 157(W)mm |
| Material | Super Vitrified Ceramic |
| Manufacturers Warranty | 5 Years Edge Chip |
| Product Weight | 636.25g |
| Brand | Churchill Super Vitrified |
| Main Category | Crockery |
| Sub Category | Churchill Super Vitrified |
| Section | Super Vitrified Bamboo |
| Barcode (EAN) | 5034414476903 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Green |
| Secondary Colour | Alpine |
| Product Diameter | 7.635 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Product Tags | 6 inch plate, 6 inch plates, six inch plate, 6" plate, six inch plates |
| Microwave Safe | Yes |
| Range Name | Bamboo |
| Shape | Round |
| Size Guide | 40 |
| Product Type | Plates |
| Width (mm) | 261 mm |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
Documents
