Churchill Bamboo Ceramic Spinwash Alpine Footed Plates 233mm (12 Pack) - Churchill Super Vitrified - Super Vitrified Bamboo
233(Ø)mm / 9 1/8″. Pack Quantity: 12
Original price was: £146.99.£107.66Current price is: £107.66. ex VAT
Only £8.98 per unit
Availability: 2 days
Description
Create a green tabletop with these footed plates from Churchill’s Bamboo Alpine collection. Inspired by the flowing, natural form of bamboo, the ceramic plates are finished in an earthy green shade and feature a striking spinwash border effect and linear bamboo embossment.
Made in Churchill’s super vitrified body, the 233mm footed plates boast exceptionally durability, making them ideal for use in a restaurant or hospitality environment. They are also microwave and dishwasher safe, allowing for easy heating and cleaning.
- Made in Churchill’s super vitrified body
- Modern and delicate embossment
- Hand-applied colour for a unique look
- Microwave and dishwasher safe
Additional information
| Pack Size Qty | 12 |
|---|---|
| Dimensions | 233(W)mm |
| Material | Super Vitrified Ceramic |
| Manufacturers Warranty | 5 Years Edge Chip |
| Product Weight | 578.6g |
| Brand | Churchill Super Vitrified |
| Main Category | Crockery |
| Sub Category | Churchill Super Vitrified |
| Section | Super Vitrified Bamboo |
| Barcode (EAN) | 5034414476934 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Green |
| Secondary Colour | Alpine |
| Product Diameter | 6.944 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Product Tags | 9 inch plate, 9 inch plates, nine inch plate, 9" plate, nine inch plates |
| Microwave Safe | Yes |
| Range Name | Bamboo |
| Shape | Round |
| Size Guide | 40 |
| Product Type | Plates |
| Width (mm) | 234 mm |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
Documents
