Churchill Emerge Oslo Blue Oblong Plates 287x146mm (6 Pack) - Churchill Super Vitrified - Super Vitrified Emerge
287(L)x146(W)mm | 11.2×5.74″. Pack Quantity: 6
Original price was: £169.99.£138.70Current price is: £138.70. ex VAT
Availability: 2 days
Description
Emerge is a collection of stylish tableware decorated in artisan style effect glazes, a blend of tradition and innovation. The appearance of studio pottery is created through glaze finishes and an exposed biscuit base in the earthy Churchill Emerge coloured body. Emerge has all the performance attributes associated with the Churchill Super Vitrified brand, as the body is made from the same clay with an added pigment.
- Artisan glaze finish
- Manufactured in the Churchill super vitrified body for lasting durability
- High resistance to thermal shock and reduced breakages
- Perfect for oven to table serving
- Microwave and dishwasher safe
Additional information
| Material | Super Vitrified Ceramic |
|---|---|
| Temperature Range | 180°C |
| Product Weight | 166g |
| Brand | Churchill |
| Main Category | Crockery |
| Sub Category | Churchill Super Vitrified |
| Section | Super Vitrified Emerge |
| Barcode (EAN) | 5034414459623 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Blue |
| Secondary Colour | Blue |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Length | 147 |
| Microwave Safe | Yes |
| Ovenproof | Yes |
| Range Name | Emerge |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Platters |
| Width (mm) | 300 |
| Operating Temperature Range | 180 °C |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |
Documents



