Gobel Fine Strainer Chinois 200mm - Sieves, Strainers & Colanders
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
445(H) x 202(W) x 220(D)mm
Original price was: £77.99.£75.65Current price is: £75.65. ex VAT
In stock
Description
The Gobel’s fine sieve is the essential professional tool for filtering all preparations (bouillons, coulis, sauces, etc). Thanks to the fine-woven mesh, the strainer only allows liquid and small particles to pass through. This ensures consistent results with each use. Plus, the stainless-steel material provides excellent durability – ensuring the Gobel sieve is ready for use for years to come.
- Allows you to filter sauces, bouillon, syrups and more
- Double seams fix the cloth to the body
- 304-grade stainless steel is highly durable and easy to clean
- Large opening for easy pouring
- Fine mesh prevents clumps
Additional information
| Dimensions | 445(H) x 202(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Product Weight | 400g |
| Brand | Gobel |
| Main Category | Utensils |
| Sub Category | Colander, Strainers & Spinners |
| Section | Sieves and Strainers |
| Barcode (EAN) | 3075301140103 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 220 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years |
| Height (mm) | 445 |
| Product Type | Chinois |
| Width (mm) | 202 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.59 kg |


