Triturator St/St – 35cm with Sieve 3mm
Original price was: £379.99.£368.59Current price is: £368.59. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £11.40 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 12/05/26
In stock
Description
Stainless Steel Louis Tellier Triturator / Moulin 37cm with a 3mm sieve
- The best Professional food mill N°5
- With a double crushing that will give you a better productivity
- Interchangeable sieves (1/1,5/2/3 and 4 mm avalaible in accessory)
- 3mm is ideal for mashed potatoes, soups and compotes
- Good stability for 5kg of potato per minute!
Additional information
| Dimensions | 320(H) x 370(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 3.3kg |
| Brand | Tellier |
| Main Category | Utensils |
| Sub Category | Colander, Strainers & Spinners |
| Section | Sieves and Strainers |
| Barcode (EAN) | 3325980001043 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Height (mm) | 320 |
| Product Type | Triturators |
| Width (mm) | 370 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 3.63 kg |






