Nisbets Essentials Single Cast Iron Plate Contact Grill (Ribbed/Flat) – 1.8kW - Contact Grills & Panini Makers
1.8kW. Ribbed top & flat base plate
Original price was: £100.99.£97.96Current price is: £97.96. ex VAT
Availability: 28/05/2026
We are £3.03 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 15/05/26
Description
The Nisbets Essential Contact grill is an effective solution for the kitchen. It can create delicious paninis, burgers, steaks and more. It’s fast and easy to use and simple to clean.
- 1.8kw of cooking power – cooks up to 300°C
- Rear mounted thermal reset safety switch
- Time-saving easy-clean design
- Ribbed top plate adds attractive branding lines to food
- Solid cast iron cooking plates reduces recovery times
- Removable drip tray for easy cleaning
- Stay-cool handle – no need for cloths or gloves to open
Additional information
| Dimensions | 360(H) x 310(W) x 360(D)mm |
|---|---|
| Item Area | 210 x 210mm |
| Power Type | Electric |
| Temperature Range | 50-300°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 16kg |
| Brand | Nisbets Essentials |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Contact Grills |
| Section | All Contact Grills |
| Barcode (EAN) | 5050984580833 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 360 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 360 |
| Length | 200 |
| Number Of Grills | 1 |
| Number Of Plates | 1 |
| Product Type | Contact Grills |
| Undershelf | No |
| Wattage | 1800W |
| Width (mm) | 310 |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Weight | 14.02 kg |
Documents









