Smeg 4 Tray Convection Oven ALFA43XMDUK - Convection Ovens
Availability: Awaiting Stock
3kW. 4 Tray.
Original price was: £689.99.£620.54Current price is: £620.54. ex VAT
We are £9.45 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 19/05/26
Out of stock
Description
Smeg professional stainless steel multifunction convection oven with dual speed fan offering static or fan assisted oven cooking and static or fan assisted grill functions. Ideal for various applications such as bakery, patisserie and QSR sites. Supplied with four 435 x 320mm shelves. 13amp supply.
- Stainless steel construction
- Double halogen interior light
- Double glazed cool door which can be completely opened for easy cleaning
- Four shelves supplied. 80mm distance between trays
- Dual speed fan
- 13 amp supply
- Tray dimensions (WxD) 435 x 320mm
- Grill heating elements: 2.7kW (upper element), 1.2kW (lower element)
- Adjustable feet
- Enamelled cooking chamber
- Thermostat range setting 50-270°C
- Timer setting range 0-60 minutes
Additional information
| Dimensions | 537(H) x 602(W) x 584(D)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | Electric |
| Temperature Range | 50°C to 270°C |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 34kg |
| Brand | Smeg |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Convection Ovens |
| Section | All Convection Ovens |
| Barcode (EAN) | 8017709319403 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 584 |
| Door Location | Front |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years On-Site Parts & Labour |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 537 |
| Number Of Seats | 4 |
| Product Type | Convection Ovens |
| Width (mm) | 602 |
| Operating Temperature Range | 50 °C to 270 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Weight | 34.20 kg |
