Smeg 50s Retro Mini Bar Fridge Silver - Counter Fridges
£928.99 Original price was: £928.99.£711.16Current price is: £711.16. ex VAT
Description
Stylish silver-coloured Smeg 50s-style retro mini bar fridge ideal for various applications such as hotel/guest rooms, offices and the home. Featuring a low noise design, the fridge uses an effective compressor with automatic defrost to keep the contents at the perfect serving temperature. With 1 door shelf for bottles, 1 door shelf for snacks, 2 glass internal shelves and 27 Litre gross capacity, there’s plenty of room for quick-access drinks and snacks. There’s also an energy-efficient internal LED light to give a clear view of the contents – great for late-night refreshments. Climate class A+++/N.
Available with right or left hand opening. Please select from the drop-down menu.
- Compressor operation
- 2 adjustable glass shelves
- LED internal light
- Adjustable feet
- Energy consumption – 54KwH/Year
- Energy efficiency class A+++
- Noise level – 40dB (A) re 1PW
- Electrical connection 220-240V 1N 50Hz/0.06kW
- Side opening door with fixed hinges
- Powered by a standard socket or a card key socket
- 2 door shelves (bottles and snacks)
- Please note: this product is special-to-order and is therefore non-returnable
Additional information
| Name | Smeg 50s Retro Mini Bar Fridge Silver FAB5RSV5 |
|---|---|
| Capacity | 34Ltr |
| Dimensions | 740(H) x 404(W) x 569(D)mm |
| Material | Steel & Plastic |
| Refrigerant Type | R600a / GWP 3 |
| Temperature Range | 8-14°C |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 21.5kg |
| Brand | Smeg |
| Sub Category | Fridges |
| Section | Under Counter Fridges |
| Barcode (EAN) | 8017709299620 |
| Product Family | Refrigeration |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Cooling Type | Static |
| Product Depth | 569 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Energy Rating | D |
| Feat Type | Feet |
| Number Of Fridge Doors | Single |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 740 |
| Mobility | Feet |
| Number Of Seats | 2 |
| Capacity (ml) | 34 |
| Product Type | Under Counter Fridges |
| Width (mm) | 404 |
| Annual Energy Consumption | Energy consumption 61kWh per year, based on standard test results for 24 hours. Actual energy consumption will depend on how the appliance is used and where it is located. |
| Climate Class | N - This appliance is intended to be used at an ambient temperature between + 16°C - + 32°C |
| Model Number | FAB5RSV5 |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
| Intended Use | Domestic |
Documents
Related products
-
Foster 1 Door 200Ltr Under Counter Fridge HR200 13/111
Foster RefrigeratorSKU: CW734-SEAvailability: 3-5 days£1,979.99Original price was: £1,979.99.£1,556.29Current price is: £1,556.29. ex VAT -
True 1 Door Salad Prep Counter TSSU-27-08
TrueSKU: CK306Availability: 3-5 days£2,160.99Original price was: £2,160.99.£1,661.69Current price is: £1,661.69. ex VAT -
Foster EcoPro G2 4 Door 585Ltr Counter Fridge EP1/4H-12/257
Foster RefrigeratorSKU: CD050Availability: 3-4 weeks£5,413.99Original price was: £5,413.99.£4,038.49Current price is: £4,038.49. ex VAT -
Polar 3 Door Refrigerated Counter with Marble Work Top 368Ltr
PolarSKU: CL109Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£1,211.99Original price was: £1,211.99.£895.36Current price is: £895.36. ex VAT

