ICB Technologies Chocolate Vibrating Table 14.1.VT - Dessert Machines
Availability: 2-3 days
200W. 540x320mm
Original price was: £979.99.£830.35Current price is: £830.35. ex VAT
We are £12.64 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 29/05/26
Description
The 14.1.VT ICB Technologies chocolate vibrating table is an essential addition to any chocolatier’s setup. A completely standalone machine, the table helps you to remove air bubbles from your chocolate moulds, while ensuring chocolate is evenly spread within the cavity of each mould.
This easy-clean table is incredibly easy to use and is perfect for reliably delivering consistent, high quality chocolate every time.
- Easy to use and clean
- Simple plug-and-play operation
- Helps work air bubbles out of chocolate
Additional information
| Dimensions | 125(H) x 540(W)mm |
|---|---|
| Material | Steel |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 8kg |
| Brand | ICB Technologies |
| Sub Category | Spares and Accessories |
| Section | ICB Technologies Spare Parts |
| Product Family | Spares & Accessories |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 320 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Height (mm) | 125 |
| Product Type | Accessories |
| Wattage | 200 |
| Width (mm) | 540 mm |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
