430W. Capacity: 360Ltr
Original price was: £2,776.99.£2,367.93Current price is: £2,367.93. ex VAT
Availability: 6-8 weeks
Description
The RD600 FI Roller Grill Free Standing Refrigerated Display Unit in Stainless Steel is an excellent choice if you need to display chilled cakes or desserts. Supplied with five fixed glass shelves, the display unit stylishly highlights your products with efficient LED lighting and sleek black construction. Food is kept at the perfect serving temperature, thanks to effective refrigeration which is regulated by a simple, yet accurate digital control panel. Easy to use and clean.
- Double glazed glass for efficient temperature control
- Perfectly presents your cakes, desserts and other chilled foodstuffs
- Ventilated refrigeration system provides an even temperature
- LED white light strips inside each corner
Additional information
| Capacity | 360Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 1850(H) x 600(W) x 650(D)mm |
| Internal Dimensions | 1170(H) x 520(W) x 580(D)mm |
| Material | Stainless Steel & Glass |
| Refrigerant Type | R290 / GWP 3 |
| Supplier Reference | RD600 FI |
| Temperature Range | 2°C to 10°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Product Weight | 150kg |
| Brand | Roller Grill |
| Main Category | Display Refrigeration |
| Sub Category | Display Fridges |
| Section | All Display Fridges |
| Product Family | Refrigeration |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Cooling Type | Fan Assist |
| Product Depth | 650 |
| Door Location | Front |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year Parts Only |
| Feat Type | Lockable Castors |
| Number Of Fridge Doors | Single |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 1850 |
| Mobility | Castors |
| Number Of Seats | 5 |
| Capacity (ml) | 360 |
| Product Type | Display Fridges |
| Wattage | 430 |
| Width (mm) | 600 |
| Operating Temperature Range | 2 °C to 10 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 8-10 weeks |
