Fluted cake mould 21×17.6x5cm. 6 cakes Ø5.5cm x 5cm
Original price was: £26.79.£25.45Current price is: £25.45. ex VAT
Availability: Awaiting Stock
We are £1.34 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 11/05/26
Out of stock
Description
Make the perfect cannele cakes with the De Buyer Eastomoule mold. Suitable for both oven and freezer use, the mold can withstand temperatures between -70°C and 300°C, making it great for cooking as well as cooling. This premium Eastomoule mold is also highly non-stick, making it much easier to prepare food with. Excellent heat transmission.
- Excellent non-stick
- Oven & freezer safe from -70°C to 300°C
- Used by MOF & World Champions in Pastry
- Made in France
Additional information
| Dimensions | 50(H) x 210(W)mm |
|---|---|
| Material | Silicone |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 170g |
| Brand | De Buyer |
| Main Category | Pastry & Baking Supplies |
| Sub Category | Moulds and Ramekins |
| Section | Shaped Moulds |
| Barcode (EAN) | 3011241834214 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Grey |
| Secondary Colour | Grey |
| Product Depth | 176 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Freezer Safe | Yes |
| Fridge Proof | Yes |
| Height (mm) | 50 |
| Microwave Safe | Yes |
| Ovenproof | Yes |
| Product Type | Silicone Moulds |
| Width (mm) | 210 mm |
| Operating Temperature Range | -70 °C to 300 °C |
| Delivery To Ireland | 7-10 Days |
| Weight | 0.24 kg |

