Valera Swiss Silent Jet 7700 Ionic Hair Dryer 2000w - Hair Dryers
Availability: 2 days
Six airflow and temperature settings
Original price was: £98.99.£83.41Current price is: £83.41. ex VAT
Description
The Swiss Silent Jet 7700 ultra-silent professional hair dryer is perfect for low-use areas like hotel rooms. Experience unparalleled performance with the Delta Drive motor, offering extra power. Customise your styling with 6 airflow/temperature settings and enjoy the benefits of the built-in ions generator. The latching On/Off switch ensures convenience, and the cool air button adds versatility. Safety is paramount with the backstop system preventing hair from being sucked in. It comes complete with a spiral cable and a fitted UK 3-pin plug for easy use.
- Suitable for low use areas like hotel rooms or similar
- Ripple wire SECURITY heating element
- Latching On/Off switch (not auto off)
- Delta Drive extra power motor
- 6 Air flow / temperature settings
- Ions generator
- Cool air button
- Spiral cable with a fitted UK 3 pin plug
- Backstop system to help prevent hair being sucked in.
- Concentrator nozzle supplied
Additional information
| Dimensions | 280(H) x 280(W) x 90(D)mm |
|---|---|
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 800g |
| Brand | Valera |
| Sub Category | Washroom Products |
| Section | Hand Dryers |
| Barcode (EAN) | 5060711444871 |
| Product Family | Bathroom |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 90 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 280 |
| Product Type | Hair Dryers |
| Wattage | 2000W |
| Width (mm) | 280 |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
