Roller Grill Self Serve Heated Display Cabinet Black Finish WD780SN-SS - Heated Display Warmer Units & Holding Bins
1.2kW. 2 shelves. Black finish
Original price was: £1,332.99.£1,084.48Current price is: £1,084.48. ex VAT
Availability: 2-3 days
Description
The WD780SN-SS Roller Grill self-service heated display cabinet is perfect for the display and merchandising of hot foods in customer facing areas. Whether you’re offering hot pastries, pies, pizza or potato wedges, the display ensures the contents are kept deliciously warm and ready to serve.
With two independently opening doors to both the front and rear, access for vending or top-ups is made easy. The contents are kept perfectly displayed, thanks to energy-efficient corner LED lighting which highlights every part of the food. And for foods which are sensitive to humidity, the built-in water tray can be used to maintain the quality of the contents if required.
- Two adjustable shelves: 600x400mm
- White LED corner lighting for shadow-free presentation
- Operator access via rear vertical doors. Doors open flat to allow full width access
- Adjustable electronic thermostat: 20-90°C
- Water tray sits below element to maintain humidity in the cabinet
- Ventilated heating system provides consistent heat throughout the chamber
- Wipe clean black finish
Additional information
| Dimensions | 485(H) x 780(W)mm |
|---|---|
| Item Area | 670x433 |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 30kg |
| Brand | Roller Grill |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Sub Category | Food Merchandisers |
| Section | Heated Display |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 540 |
| Door Location | Back |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Number Of Fridge Doors | 2 |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 485 |
| Mobility | Feet |
| Number Of Seats | 2 |
| Product Type | Heated Displays |
| Wattage | 1200 |
| Width (mm) | 780 mm |
| Operating Temperature Range | 20 °C to 30 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
