Doregrill MAG Electric 4 Spit Rotisserie Oven - Hog Spit Roasts & Rotisserie Grills
19.5kW. Output: 24-28 chickens per hour
Original price was: £12,018.99.£11,440.77Current price is: £11,440.77. ex VAT
Availability: Call for delivery
Description
When tradition meets perfection: the Doregrill MAG 4 spit-roast rotisserie oven blends a classic cooking technique with enormous efficiency. Specially designed for continuous operation with dedicated roasters, the Doregrill is perfect for use in high volume areas such as supermarkets or seasonal locations, The grill is both fast and efficient, combining a mouthwatering display alongside exceptional cooking performance.
- Direct and guided spit insertion on independent motors with adjustable depth settings
- Toughened glass heat protection and hinges with an ¿open window” locking system
- High-power lighting protected by water-tight glass-ceramic panels, backlit laser cut ¿Rotisserie” inscription and silver-plated tap handles
- The interior can be fully dismantled and the inside corners are rounded
- Thermostat temperature control 20-300°C
- Comes with a cable reel
Additional information
| Dimensions | 1130(H) x 1480(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 415V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 186kg |
| Brand | Doregrill |
| Sub Category | Cooking Equipment |
| Section | Hog Roasts & Rotisserie Grills |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 690 |
| Power | Three Phase |
| Height (mm) | 1130 |
| Product Type | Rotisseries |
| Wattage | 19500 |
| Width (mm) | 1480 mm |
| Electrical | Yes |
| Delivery To Ireland | callfordelivery |
Documents
