Nisbets Essentials Ice Maker – 20kg Output - Ice Machines
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
Bullet Ice. Manual fill. R600a
£196.07 ex VAT
In stock
Description
Produce large quantities of refreshing bullet ice anywhere with this stylish and reliable countertop ice machine. Incredibly easy to use, simply fill the internal water reservoir and select one of the two sizes of ice required. As there’s no mains water or drain connection required, the Polar countertop ice maker is highly portable, meaning its perfect for mobile catering or as a backup ice machine in small restaurants, cafés or pubs. A great quality compact countertop ice maker which is easy to use, clean and maintain. Polar C-Series ice machines are designed for professional use in less demanding environments. Choose C-Series for small-scale ice production or for areas where a mains water connection isn’t easily available.
- Produces up to 20kg of ice every 24 hours
- Lid improves efficiency and hygiene
- Self clean function
- 2 ice sizes (small or large)
- Manual fill – no water or drainage connection required
- Ice full and water short indicator lights
- Supplied with food-safe ice scoop
- 2Ltr water storage area
- Easy-to-clean construction
- User-friendly push-button controls
- 0.7kg ice storage bin
Additional information
| Dimensions | 327(H) x 270(W) x 365(D)mm |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 10.6kg |
| Brand | Nisbets Essentials |
| Sub Category | Ice Makers |
| Section | Nisbets Essentials Ice Machine |
| Barcode (EAN) | 5050984630934 |
| Product Family | Refrigeration |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Style | Bullet |
| Product Depth | 365 |
| Feat Type | Feet |
| Finish Type | Plastic |
| Height (mm) | 327 |
| Product Tags | countertop ice maker, countertop ice machine |
| Fitting Type | Countertop |
| Noise Level (dB) | 60 |
| Capacity (ml) | 2 |
| Product Type | Ice Machines |
| Wattage | 150 |
| Width (mm) | 270 |
| Is A Plug Fitted? | Jawohl |
| Weight | 12.26 kg |
Documents






