Stores 1 x 200mm deep 60x40cm crate
Original price was: £87.99.£85.35Current price is: £85.35. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £2.64 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 11/05/26
In stock
Description
Cam GoBox lightweight top loading carriers are designed with enough room to hold 60x40cm crates along with Camwarmers or Camchillers if desired. Unaffected by oil, grease and most chemicals, it can also withstand substantial impact without damage as well as handling significant loads while maintaining its shape and form.
- Ergonomic, recessed handles for convenient carrying and transporting
- Cambro Item Number: EPP4060T200110
- Top loading 60 x 40 cm carriers are lightweight and designed to keep hot or cold food out of the danger zone for 4+ hours
- Designed with enough space to transport bakery crates, along with cold plate Camchillers to enhance temperature retention
- Compatible with Cambro Camdolly (DB154) trolley
Additional information
| Capacity | 53 Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 270(H) x 690(W) x 490(D)mm |
| Internal Dimensions | 205(H) x 625(W) x 425(D)mm |
| Material | Polypropylene |
| Temperature Range | -40°C to 120°C |
| Product Weight | 1.4kg |
| Brand | Cambro |
| Main Category | Food Storage |
| Sub Category | Insulated Food Transport |
| Section | Insulated Food Boxes |
| Barcode (EAN) | 099511710355 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 490 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 270 |
| Product Tags | hot box, takeaway box, delivery box, cold box, hot holding, cold holding, insulated delivery, insulated transport, thermal food container |
| Ovenproof | No |
| Capacity (ml) | 53 |
| Product Type | Thermo Boxes |
| Width (mm) | 690 |
| Operating Temperature Range | -40 °C to 120 °C |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 1.25 kg |
About Cambro
Cambro Manufacturing first came around in 1951 when their goal was to make a hospital meal tray to the highest possible quality ever. Named the Camtray, it demonstrated that they were as committed to excellence in the food service industry as they were to the quality of their own products. To this day, they offer a wide range of trays, table service and display items, storage, shelving, merchandising and insulated transport products.





