Zumex Essential Pro Juicer Black 4876 - Juicers
Availability: 5-6 weeks
300W. Up to 75 drinks a day
Original price was: £4,726.99.£4,059.18Current price is: £4,059.18. ex VAT
Description
The 4876 Zumex Essential Pro juicer is among Zumex’s simplest and most practical juicers. Perfect for sites with limited space, the 4876 provides access to freshly-squeezed fruit juice on demand, all whilst still benefiting from the innovative Zumex technology.
Suitable for both self-service and assisted service areas, the Zumex Essential Pro juicer is incredibly easy to use – simply push to dispense. As the 4876 slices and juices up to 18 oranges a minute, output is impressively high, helping to keep up with demand. The Essential Pro also includes a handy digital control panel, allowing you to program the number of oranges squeezed per dispense cycle.
- Plug & play – no hardwiring required. Easy to operate
- Easy-clean design
- Best in class yield – reduces waste and costs
- With ASP antibacterial nanotechnology
- New easily removable base – suitable for dishwashers
- Juices up to 18 oranges/min
- Juices oranges up to 81mm
- Pre-program quantity of oranges to be squeezed – ensures consistent dispensing each time
Additional information
| Dimensions | 750(H) x 470(W)mm |
|---|---|
| Material | Metal |
| Voltage | 240V |
| Manufacturers Warranty | 5 Years |
| Product Weight | 45.5kg |
| Brand | Zumex |
| Sub Category | Food Prep Machines |
| Section | Juicers |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 500 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 3 Years Parts Only |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 750 |
| Product Type | Juicers |
| Wattage | 300 |
| Width (mm) | 470 mm |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 5-6 weeks |
Documents


