SKU: 3175
Tags: Bar equipment, Bar supplies, Beaumont, Beaumont bar supplies, Category required, Need description optimisation
25ml measure. CE stamped. Stainless steel
£3.22 ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £0.17 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 14/05/26
In stock
Description
Providing accurate servings has never been easier than with the 25ml thimble measure from Beaumont. This small spirit measure features a 25ml capacity that can be used to serve shots and cocktails. This makes it ideal for bars and restaurants looking to maintain consistent taste and alcohol content with their cocktails. Plus, the Beaumont thimble measure is CE stamped to ensure industry-standard servings.
Made from a stainless steel material, the measuring thimble is easy to clean and highly durable. This allows it to deal with the wear and tear of commercial use without becoming damaged.
- 25ml and 50ml servings provide accurate measurements
- Dual-sided design is an ideal replacement for multiple pieces of bar equipment
- Stainless steel provides excellent durability whilst making the jigger easy to clean
- CE-marked design ensures industry-standard measurements
- Supplier Model Number: 3175
Additional information
| Capacity | 25ml |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Product Weight | 40g |
| Brand | Beaumont |
| Sub Category | Clearance |
| Section | Beaumont Site |
| Barcode (EAN) | 5020229101178 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Capacity (ml) | 0.025 |
| Product Type | Spirit Measures |
| Weight | 0.04 kg |
About Beaumont
Related products
-
Whites Vegas Unisex Chef Jacket Short Sleeve Black
Whites Chefs Clothing£13.09Original price was: £13.09.£12.44Current price is: £12.44. ex VAT -
Slipbuster Koralis Slip On Safety Shoes Black
Slipbuster Footwear£36.49Original price was: £36.49.£7.88Current price is: £7.88. ex VAT -
Southside Band Collar Unisex Chef Jacket
Southside£14.62 – £25.93Price range: £14.62 through £25.93 ex VAT -







