Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Pots & Pans / Frying Pans / De Buyer Non-Stick Choc Resto Induction Frying Pan 28cm
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
280(Ø)mm. Aluminium. Induction compatible.
£68.99 Original price was: £68.99.£66.92Current price is: £66.92. ex VAT
We are £2.07 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
In stock
Description
The 28cm De Buyer Choc Resto induction frying pan is a great choice if you need a premium quality non-stick pan for your kitchen. Made from non-stick ultra thick aluminium alongside a forged induction compatible base, the pan distributes heat evenly for impressive cooking performance.
The 5-layer non-stick PTFE coating provides optimum resilience to abrasion and heat, ensuring a long service life, even in busy kitchens. And thanks to its riveted steel handle, the pan is also suitable for placing in the oven for up to 10 mins at 200°C.
- 5-Layer PTFE non-stick coating
- Ultra-thick aluminium base
- Suitable for all heat sources including induction
- Perfect for cooking delicate dishes
- Made in France
Additional information
| Dimensions | 38(H) x 280(W)mm |
|---|---|
| Material | Aluminium |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 1.31kg |
| Brand | De Buyer |
| Main Category | Cookware |
| Sub Category | Pots and Pans |
| Section | Frying Pans |
| Barcode (EAN) | 3011248480285 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver & Black |
| Product Depth | 500 |
| Product Diameter | 280 |
| Dishwasher Safe? | No |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Freezer Safe | No |
| Fridge Proof | No |
| Height (mm) | 38 |
| Induction | Induction Ready |
| Microwave Safe | No |
| Non Stick | Yes |
| Ovenproof | Yes |
| Product Type | Frying Pans |
| Width (mm) | 280 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 1.42 kg |
About De Buyer
Related products
-
De Buyer Chocinduction Non Stick Cast Aluminium Induction Frying Pan 240mm
De BuyerSKU: DN891Availability: Awaiting Stock -
Vogue Non Stick Teflon Induction Frying Pan 200mm
VogueSKU: CB899Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£30.49Original price was: £30.49.£28.97Current price is: £28.97. ex VAT -
Vogue Tri Wall Copper Frying Pan 240mm
VogueSKU: CM679Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£57.99Original price was: £57.99.£56.25Current price is: £56.25. ex VAT -
Vogue Non Stick Teflon Induction Frying Pan 280mm
VogueSKU: CB902Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£43.49Original price was: £43.49.£41.32Current price is: £41.32. ex VAT






