Availability: Call for delivery
Output: 76kg/24hr. Storage: 30kg. Gourmet Ice
Original price was: £2,827.99.£2,407.33Current price is: £2,407.33. ex VAT
Description
Manitowoc¿s new SOTTO range of icemakers, with redesigned refrigeration system yields up to 43% more ice than previous models and the new 3 year parts and labour warranty extends the period of worry free ownership.
The smart system self-adjusts production cycles to ensure that top quality ice is available every time. The SOTTO is ideal for built-in application, with plug and play design and no requirements for top or side clearance, even sites with limited backbar space can now have plenty of quality ice on tap.
- Redesigned refrigeration system yields up to 43% more ice
- Easy access door slides up and out of the way
- Levelers come as standard, with adjustable legs optional
- Slide out air filter
- Intuitive control system
- High grade stainless steel exterior
- Thimble ice cube measures 34mm x 33mm
- Compact, attractive undercounter icemaker
- Air cooled as standard
- Front breathing allows built-in or under counter installation
Additional information
| Capacity | 30kg |
|---|---|
| Dimensions | 900(H) x 700(W) x 600(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Power Output | 76kg/24hr |
| Refrigerant Type | R290 / GWP 3 |
| Supplier Reference | UGP080A |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & 1 Year Labour |
| Product Weight | 70kg |
| Brand | Manitowoc |
| Sub Category | Ice Makers |
| Section | Manitowoc Ice Machines |
| Product Family | Refrigeration |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Black & Stainless Steel |
| Product Cooling Type | Air |
| Product Style | Gourmet |
| Product Depth | 600 |
| Fridge Door Type | Hinged |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 900 |
| Capacity (ml) | 30 |
| Product Type | Ice Machines |
| Wattage | 1265W |
| Width (mm) | 700 |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
Documents

