Matfer Bourgeat Balloon Whisk 16″ - Cream Whippers, Whisks & Mashers
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
Length: 405mm. Heat resistant handle. Eight heavy wires.
Original price was: £27.99.£23.74Current price is: £23.74. ex VAT
We are £1.25 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
In stock
Description
Insulated handle heat resistant to 220 derees celsius. Hygienic dishwasher proof sealed wires.
- Sturdiness, non-removable and twist-free stainless steel spring wires, the whisk retains its original shape
- Exoglass handle, composite material waterproof handle, heat resistant up to 220°C, perfect hand grip
- Heat insulating handle, convenient use, no burns
- Effective handle bulge prevents slipping
- Dishwasher safe
- Hygienic sealed wires
- Eight wires
Additional information
| Dimensions | 405(L)mm | 16(L)" |
|---|---|
| Material | Exoglass & Stainless Steel |
| Product Weight | 181g |
| Brand | Matfer Bourgeat |
| Main Category | Utensils |
| Sub Category | Kitchen Utensils and Tools |
| Section | Whisks and Mixing Paddles |
| Barcode (EAN) | 3334491110250 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black, Grey & Yellow |
| Product Depth | 410 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 80 |
| Length | 405 |
| Product Type | Whisks |
| Width (mm) | 80 |
| Operating Temperature Range | 220 °C |
| Weight | 0.18 kg |



