Matfer Bourgeat Exoglass Bread Mould 265mm Cover - Loaf Tins
Availability: Discontinued
The exoglass guarantee: perfect cooking and coloration, easy removal
Original price was: £11.99.£11.39Current price is: £11.39. ex VAT
We are £0.60 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
Out of stock
Description
Perfect cooking and colouring. Retains shape, unbreakable. Composite material. Non-stick without greasing (except grooved). Stainless and dishwasher safe.
- Suitable for modern production, can be used straight from freezer to oven
- Bake on sheets or rack. Certain moulds are available with appropriate bases. Multipurpose, sweet or savoury
- Easy to clean, hand wash and dishwasher safe
- Exoglass moulds have the advantage of low inertia to heat. They can be handled without danger a few seconds after removing from the oven. Perfect turn-out
Additional information
| Dimensions | 20(H) x 105(W) x 265(D)mm |
|---|---|
| Material | Exoglass |
| Product Weight | 146g |
| Brand | Matfer Bourgeat |
| Main Category | Pastry & Baking Supplies |
| Sub Category | Bakeware |
| Section | Loaf Tins |
| Barcode (EAN) | 3334493469349 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 265 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 20 |
| Length | 250 |
| Ovenproof | Yes |
| Size Guide | 90 |
| Product Type | Loaf Tins |
| Width (mm) | 105 |
| Operating Temperature Range | -20 °C to 250 °C |
| Delivery To Ireland | 5-6 weeks |
| Weight | 0.13 kg |



