Nisbets Essentials Water Boiler – 8Ltr - Tea & Coffee Mugs
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
2.5kW. Output: up to 23Ltr/hr
£196.07 ex VAT
In stock
Description
The Nisbets Essentials 8Ltr boiler is perfect for creating hot drinks on demand. It’s narrow footprint allows it to fit into small spaces without taking up too much space and can product 23 litres of water an hour.
- Time-saving easy-clean stainless steel construction
- Tap height: 150mm – suitable for taller cups and mugs
- 3 Litre immediate draw off – ideal for cafetieres
- Narrow design – takes less counter space
- Easy-view digital temperature display
- Removable drip tray for easy clean-up
- Please note: no filtration
- 3/4″ water connection
- No-tamper design – fixed temperature at 95°C
- Generous 8 litre internal capacity with impressive 23 Ltr/hr output
- Time-saving easy-clean stainless steel body and tank
Additional information
| Dimensions | 540(H) x 185(W) x 340(D)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | Electric |
| Temperature Range | 0°C to 95°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 7kg |
| Brand | Nisbets Essentials |
| Main Category | Beverage Machines |
| Sub Category | Water Boilers |
| Section | Automatic Fill Boilers |
| Barcode (EAN) | 5050984650697 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 340 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 540 |
| Product Tags | auto fill hot water boiler, auto fill |
| Taps | 1 |
| Product Type | Auto Fill Water Boilers |
| Width (mm) | 185 |
| Operating Temperature Range | 0 °C to 95 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Weight | 7.59 kg |
Documents







