PME Soft Touch Handle Side Scrapers Plain Edge and Dough Scraper 150mm - Spatulas, Turners & Scrapers
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
150mm
Original price was: £11.29.£10.73Current price is: £10.73. ex VAT
We are £0.56 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
In stock
Description
The PME soft touch side scraper is a incredibly helpful tool which will leave your cake with smooth edges. Whilst being comfortable due to its soft grip handle, it remains stylish and practical. Its sleek design also allows for compact storage. The scraper is highly durable as a result of the high quality stainless steel. Hand wash only – use warm soapy water.
- Soft grip design for comfortable use
- Perfect for smoothing edges
- Strong stainless steel blade
Additional information
| Dimensions | 125(H) x 170(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Supplier Reference | SHS21 |
| Product Weight | 220g |
| Brand | PME |
| Main Category | Pastry & Baking Supplies |
| Sub Category | Baking Tools & Pastry Utensils |
| Section | Pastry and Dough Scrapers |
| Barcode (EAN) | 5060543482270 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Blue |
| Secondary Colour | Blue |
| Product Depth | 15 |
| Height (mm) | 125 |
| Product Type | Scrapers |
| Width (mm) | 170 mm |
| Weight | 0.25 kg |
About PME
Knightsbridge PME is a leader in the market for sugarcraft and baking tools and is considered to be one of the world's leading manufacturers within this industry. Based in London, they are specialists in providing high quality, in demand tools to help professional bakers and sugarcraft experts finish their tasks and dishes to the highest possible standard. After merging with Knightsbridge Bakeware centre in 1999, PME Sugarcraft (now Knightsbridge PME) have become globally recognised and can be found in professional baking equipment collections across the world. In our range find everything from intricate modelling tools to large piping nozzles.



