Rubbermaid Slim Jim Mixed Recycling Blue Lid
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
Mixed Recycling | Blue | For 60Ltr and 87Ltr Slim Jim Bins
Original price was: £34.99.£17.66Current price is: £17.66. ex VAT
We are £0.93 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 20/05/26
In stock
Description
Manufactured from durable polypropylene and designed for use with both 60 and 87 litre Slim Jim® bins, the Rubbermaid Slim Jim® Mixed Recycling Lid is the ideal solution to developing and maintaining effective waste separation habits.
- Manufactured from commercial-grade polypropylene that can withstand frequent daily use
- Curved lid prevents the collection of liquid on the surface
- Ensures Slim Jim contents are hidden from public view to maintain a clean and tidy environment
- Narrow slot aperture with larger circular opening at its centre facilitates the disposal of a mixture of recyclable materials
- Smooth surfaces and rounded contours facilitate easy cleaning and maintenance
- Hooks make it simple for you to attach bin bags
- Strong reinforced rim resists crushing
- Tight-fitting lid contains odours, conceals waste and traps airborne microbes
- Tough polyethylene construction gives the bin excellent strength
- Retainer band securely holds bin bags in place
Additional information
| Dimensions | 71(H) x 287(W)mm |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Product Weight | 370g |
| Brand | Slim Jim |
| Main Category | Waste Management |
| Sub Category | Bins |
| Section | Waste Labels and Lids |
| Barcode (EAN) | 086876211542 |
| Product Family | Cleaning & Hygiene |
| Main Colour | Blue |
| Secondary Colour | Blue |
| Product Depth | 518 |
| Height (mm) | 71 |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Lids |
| Width (mm) | 287 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.37 kg |

