Rubbermaid Slim Jim Swing Black Lid
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
Swing Lid | Black | For 60Ltr and 87Ltr Slim Jim Bins
Original price was: £44.99.£42.74Current price is: £42.74. ex VAT
We are £2.25 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 20/05/26
In stock
Description
Manufactured from durable high-impact styrene that can withstand frequent daily use in busy environments and designed for application with Rubbermaid’s 60 and 87 litre Slim Jim® bins, the Slim Jim® Swing Lid provides the ideal solution to ensuring waste remains hidden without impacting on the ease with which disposal can take place.
- Swing top provides easy access for rubbish disposal
- Discrete waste management: Swings back after use to hide contents from public view
- Encourages recycling: Interchangeable, colour-coded tops (sold separately) promote waste separation
- Easy to clean: Smooth surfaces are easy to care for
- Compatible with: 60L/87L Slim Jim Containers
Additional information
| Dimensions | 127(H) x 289(W)mm |
|---|---|
| Material | Polystyrene |
| Product Weight | 950g |
| Brand | Slim Jim |
| Main Category | Waste Management |
| Sub Category | Bins |
| Section | Waste Labels and Lids |
| Barcode (EAN) | 086876186406 |
| Product Family | Cleaning & Hygiene |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 520 |
| Height (mm) | 127 |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Lids |
| Width (mm) | 289 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.95 kg |



