Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Pots & Pans / Frying Pans / Tramontina Stainless Steel Triple Base Frying Pan 20cm
Tramontina Stainless Steel Triple Base Frying Pan 20cm - Frying Pans
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
200(Ø)mm. Stainless Steel. Induction compatible.
£34.49 Original price was: £34.49.£32.77Current price is: £32.77. ex VAT
We are £1.72 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
In stock
Description
The Tramontina 20cm stainless steel frying pan offers durability and increased cooking performance at an affordable price. The triple layer base, which comprises a sandwich of stainless steel, aluminium, then stainless steel, ensures even heat distribution and more efficient cooking.
The comfortable stainless steel handle features a handy hanging hole, and the pan can also be used in the oven up to 260°C which is great for finishing off gratin dishes or keeping food warm. The Tramontina pan is also easy to clean and is dishwasher safe.
- Triple layer base (stainless steel, aluminium, then stainless steel) provides an even heat distribution for more efficient cooking
- Comfortable stainless steel handle with handy hanging hole
- Suitable for all hob types including induction, gas, and electric. Oven proof up to 260°C
- Made in Brazil
- Easy-clean design -just water, soap, and a soft sponge. Also dishwasher safe
Additional information
| Capacity | 1.1Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 49(H) x 200(Ø)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Supplier Reference | 62635200 |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 660g |
| Brand | Tramontina |
| Main Category | Cookware |
| Sub Category | Pots and Pans |
| Section | Frying Pans |
| Barcode (EAN) | 7891116029237 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 408 |
| Product Diameter | 200 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Freezer Safe | Yes |
| Height (mm) | 49 |
| Ovenproof | Yes |
| Capacity (ml) | 1.1 |
| Product Type | Frying Pans |
| Width (mm) | 216 |
| Operating Temperature Range | 260 °C |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.69 kg |
Related products
-
-
Bourgeat Elite Pro Non Stick Induction Frying Pan 200mm
Matfer BourgeatSKU: C334Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£70.99Original price was: £70.99.£68.86Current price is: £68.86. ex VAT -
Vogue Non Stick Teflon Induction Frying Pan 260mm
VogueSKU: CB901Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£39.49Original price was: £39.49.£37.52Current price is: £37.52. ex VAT -
Bourgeat Non Stick Frying Pan 220mm
Matfer BourgeatSKU: E823Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£29.89Original price was: £29.89.£23.74Current price is: £23.74. ex VAT




