Zip HydroChill 10 Auto Fill Push Button Water Boiler Chilled & Ambient - Water Boilers & Hot Water Urns
Availability: 10 days
0.23kW. Output: 30Ltr/hr
Original price was: £1,655.99.£1,412.48Current price is: £1,412.48. ex VAT
Description
With an impressive output of up to 30 litres per hour of chilled and ambient filtered water, the Zip Hydrochill auto fill water boiler is a great choice for busy sites where on-demand water is needed. At just 318mm wide, the boiler is compact and easy to install, allowing more counter space for other appliances.
With simple push-button operation and strong stainless steel construction, the Hydrochill is both user-friendly and easy to clean.
- Dispenses pure-tasting filtered chilled and ambient drinking water on demand
- Available as an optional accessory: UV Out filtration
- Compact, stainless steel design that will complement any space
- User-friendly design with removable drip tray
- Push button controls for ease of use
- Counter-top installation for easy access.
- Advanced 3 micron MicroPurity filtration technology to deliver the purest tasting drinking water
Additional information
| Capacity | 30 Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 470(H) x 318(W)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 230V |
| Product Weight | 28kg |
| Brand | Zip |
| Main Category | Beverage Machines |
| Sub Category | Water Dispensers |
| Section | Countertop Water Dispensers |
| Barcode (EAN) | 5036764219018 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 499 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 470 |
| Capacity (ml) | 30 |
| Product Type | Countertop Water Dispensers |
| Wattage | 0.23 |
| Width (mm) | 318 mm |
| Is A Plug Fitted? | Yes |


