Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
Size: 152(Ø)x44(H)mm. Pack Quantity: 6. Lifetime Edge-Chip Warranty
Original price was: £39.49.£8.64Current price is: £8.64. ex VAT
Only £1.45 per unit
In stock
Description
Create a relaxing and calming atmosphere at your table with this fondant range from Olympia. The lemon colour allows you to escape from having a completely white table setting without using bright colours, making it perfect for use in a restaurant that wants a stylish and respectable looking table setting.
The tableware is oven, microwave and dishwasher safe, so they are ideal for oven to table use – saving time and washing up.
The rolled edges of the Olympia fondant range provides enhanced durability – preserving the as-new look, even with heavy use.
- Covered by the Lifetime Edge-Chip Warranty
- Highly durable fully vitrified porcelain
- Finished with an unique reactive glaze
- Stylish understated pastel finish
- Hardwearing with durable rolled edges
- Stackable for simple space-saving storage
- Oven and microwave safe
- Dishwasher safe for quick and easy cleaning
- Meets the Vitrified Hotelware Standard BS4034
Additional information
| Pack Size Qty | 6 |
|---|---|
| Capacity | 523ml |
| Dimensions | 152(Ø)mm | 6(Ø)" |
| Material | Porcelain |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 498g |
| Brand | Olympia |
| Main Category | Crockery |
| Sub Category | Olympia Designs |
| Section | Fondant |
| Barcode (EAN) | 5050984715617 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Yellow |
| Secondary Colour | Lemon |
| Product Depth | 175 |
| Product Diameter | 152 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Height (mm) | 295 |
| Range Name | Fondant |
| Shape | Round |
| Stackable? | Stackable |
| Product Type | Bowls |
| Width (mm) | 175 |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 3.16 kg |






