Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
9″ / 230mm (Ø). Pack Quantity: 6
Original price was: £100.99.£97.96Current price is: £97.96. ex VAT
Only £16.33 per unit
We are £3.03 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 31/05/26
In stock
Description
Wide coupe bowl with flat base. Dipped with an allover reactive glaze before firing to ensure each piece is unique. Perfect for salads, desserts and main dishes. Mix and match with other items in the range, complimentary colourways, or use as a standalone piece.
- Reactive matte glaze makes each piece unique, giving you a one-off canvas for each dish
- Made by artisan potters in the heart of the UK
- Stackable for easy storage
- Unglazed foot prevents slipping
- Shallow curve with a wide base, perfect for creative plating
- Striking colourway to bring your dishes to life
- Dishwasher, microwave and oven proof
Additional information
| Pack Size Qty | 6 |
|---|---|
| Capacity | 21oz / 600ml |
| Dimensions | 40(H) x 230(Ø)mm |
| Material | Stoneware |
| Product Weight | 920g |
| Brand | Olympia |
| Main Category | Crockery |
| Sub Category | Olympia Designs |
| Section | Canvas |
| Barcode (EAN) | 5050984577895 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Diameter | 230 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 40 |
| Product Tags | large bowl |
| Microwave Safe | Yes |
| Capacity (ml) | 0.6 |
| Range Name | Canvas |
| Shape | Round |
| Stackable? | Stackable |
| Product Type | Bowls |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 5.76 kg |
About Olympia
The Olympia range of catering equipment offers an extensive collection of beverage dispensers, crockery, chafing sets, cutlery, glassware, service and buffet ware. With an option to suit every dining occasion, Olympia is an ideal choice for the professional catering establishment that requires hardwearing, long lasting, functional catering supplies.








