230(Ø)mm / 9″
Original price was: £35.49.£33.72Current price is: £33.72. ex VAT
Only £8.43 per unit
Availability: 06/06/2026
We are £1.77 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 01/05/26
Description
Olympia Kristallon Fusion Large Bowl 9″ (Box 4)
- Sleek black colourway to stand out against food
- Ridged design for durability
- Melamine is durable
- Dishwasher safe for a quick clean
- Scratch resistant to preserve as-new look
Additional information
| Pack Size Qty | 4 |
|---|---|
| Capacity | 1400ml |
| Dimensions | 86(H) x 230(Ø)mm | 3½(H)" x 9(Ø)" |
| Material | Melamine |
| Product Weight | 475g |
| Brand | Olympia |
| Main Category | Crockery |
| Sub Category | Melamine and Polycarbonate |
| Section | Fusion by Kristallon |
| Barcode (EAN) | 5050984520167 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Diameter | 230 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 86 |
| Product Tags | ramen bowl, large bowl |
| Microwave Safe | No |
| Ovenproof | No |
| Capacity (ml) | 1.2 |
| Range Name | Kristallon |
| Shape | Round, Round |
| Stackable? | Stackable |
| Product Type | Bowls |
| Weight | 1.87 kg |
About Olympia
The Olympia range of catering equipment offers an extensive collection of beverage dispensers, crockery, chafing sets, cutlery, glassware, service and buffet ware. With an option to suit every dining occasion, Olympia is an ideal choice for the professional catering establishment that requires hardwearing, long lasting, functional catering supplies.






