Home / Shop / Front of House / Service Appliances / Salad Bars / Roller Grill Salad Bar SBM40FW
Availability: 3-5 days
500W. Castors.4x 1/1GN
£4,190.99 Original price was: £4,190.99.£3,521.37Current price is: £3,521.37. ex VAT
We are £53.62 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
Description
Salad bar wall side, chilled white wood.
- Lockable castors for easy positioning
- Electronic thermostat
- Single phase
- LED white lighting
- Also available in : light oak / dark oak / black
- Capable of holding up to 4 x 1/1 GN (sold separately)
- Fully mobile – perfect for events
- 2 locking castors
Additional information
| Dimensions | 1405(H) x 1495(W) x 855(D)mm |
|---|---|
| Refrigerant Type | R134a / 210g |
| Temperature Range | 2°C to 10°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Product Weight | 100kg |
| Brand | Roller Grill |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Sub Category | Food Display and Gantry |
| Section | Salad Bars |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Depth | 855 |
| Feat Type | Lockable Castors |
| Power | Plug |
| Gastronorm Size | 1/1 GN full |
| Height (mm) | 1405 |
| Light Type | LED |
| Mobility | Castors |
| Product Type | Salad Bars |
| Wattage | 500W |
| Width (mm) | 1495 |
| Operating Temperature Range | 2 °C to 10 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
About Roller Grill
Related products
-
Designline Drop In Cold Island Well Self Service 1525mm
DesignlineSKU: CW608Availability: 5-6 weeks£5,857.99Original price was: £5,857.99.£5,222.46Current price is: £5,222.46. ex VAT -
Designline Drop In Cold Multi Level Deli Assisted Service 1525mm
DesignlineSKU: CW610Availability: 5-6 weeks£6,564.99Original price was: £6,564.99.£5,819.37Current price is: £5,819.37. ex VAT -
Designline Drop In Cold Well Self Service 1525mm
DesignlineSKU: CW612Availability: 5-6 weeks£4,322.99Original price was: £4,322.99.£3,561.75Current price is: £3,561.75. ex VAT -
Kubus Drop In Cold Island Well Self Service 1525mm KCIW4HT
KubusSKU: CW629Availability: 5-6 weeks£4,706.99Original price was: £4,706.99.£4,317.25Current price is: £4,317.25. ex VAT

