Matfer Bourgeat Exoglass Perforated Serving Spoon Clear 13″ - Serving Spoons & Ladles
Availability: 5-7 days
Length: 340mm.
Original price was: £8.09.£6.83Current price is: £6.83. ex VAT
Description
In composite materials. For cooking or for serving food.
- Rot proof
- Hardwearing
- Sterilisable
- Resist temperatures up to 220°C
Additional information
| Dimensions | 10(H) x 72(W) x 345(D)mm |
|---|---|
| Material | Exoglass |
| Product Weight | 48g |
| Brand | Matfer Bourgeat |
| Main Category | Utensils |
| Sub Category | Kitchen Utensils and Tools |
| Section | Serving Spoons |
| Barcode (EAN) | 3334496501138 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Clear |
| Secondary Colour | Transparent |
| Product Depth | 345 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 10 |
| Length | 340 |
| Product Type | Serving Spoons |
| Width (mm) | 72 |
| Operating Temperature Range | 220 °C |
| Weight | 0.05 kg |